تبلیغات
دنیـــــــــــای کوچک یک پزشک عمومی - قهقرا!!
 
دنیـــــــــــای کوچک یک پزشک عمومی
دنیا چقدر کوچک است اگر اهل فکر کردن به بالاتر باشیم
پنجشنبه 1 اسفند 1392 :: نویسنده : محمد Dr

          سلام. می خوام مطلبی رو باهاتون در میون بذارم. برای اینکه بتونم بازش کنم، احتمالا باید تو چند پست در موردش بنویسم. موضوع متأسفانه موضوع خیلی مهمیه! شاید بعضی از ماها باهاش سروکار داشتیم و من وظیفه ی خودم می دونم که قضیه رو در حد توانم روشن کنم تا شاید بتونم از هدر رفت وقت و انرژی دانشجوها و در معرض خطر قرار گرفتن جان مردم جلوگیری کنم. امیدوارم  در طول این چند پست بتونم حق مطلب رو ادا کنم.

         از آنجایی که علم پزشکی با جان و مال انسان ها سر و کار دارد، طبیعتا اطلاعاتی که وارد کتب رفرنس و گایدلاین ها و منابع دیگر می شود، باید کاملا مستند به مطالعات دقیق علمی باشد. در این مورد ما چند ترم پیش واحدی به اسم evidence based medicine ( پزشکی مبتنی بر شواهد ) را گذراندیم تا در مورد نوع مطالعات، منابع در دسترس و درجه ی اعتبار آن ها مطالبی بیاموزیم و شاید مهمتر از همه این که اظهار نظر مستند را بیاموزیم و به اصطلاح ذهنمان علمی شود.

         مراحلی را که باید یک مطلب بگذراند تا به کتب منبع پزشکی راه یابد، به این قرار است:

ابتدا باید در مورد آن مطلب یک مطالعه ی علمی طرح شود. این مطالعه باید از متدولوژی علمی پیروی کند. حتی الامکان باید RCT ( کارآزمایی بالینی تصادفی شده ) باشد، یعنی دو گروه، یکی به عنوان گروه شاهد و دیگری به عنوان گروه مورد به طور کاملا تصادفی انتخاب شده، تعداد اعضای نمونه و شاهد باید مناسب باشند. روند مطالعه به این صورت است که بر روی گروه مورد یک مداخله به طور مثال دارو درمانی صورت گیرد و به گروه شاهد هم دارونما داده شود و سپس تفاوت در نتایج داده های به دست آمده مورد ارزیابی قرار می گیرد تا مشخص شود که آیا تفاوت معناداری بین نتایج دو گروه وجود دارد یا نه! بهتر است برای اجتناب از سوگیری در این مطالعات، کورسازی صورت گیرد به این ترتیب که در مطالعه ی یک سوی کور شخص مورد یا شاهد نمی داند که دارو مصرف می کند یا دارونما. در نوع دو سوی کور علاوه بر شخص مصرف کننده، شخصی که دارو را تجویز می کند، نیز نمی داند به کدام گروه دارو و به کدام یک دارنما داده است. در نوع سه سوی کور که اعتبار بیشتری دارد، حتی کسی که داده های به دست آمده را آنالیز می کند، از این که کدام یک مربوط به گروه شاهد و کدام مربوط به گروه مورد است، بی اطلاع است. همه این کور سازی ها در این جهت است که نتیجه ی به دست آمده دچار انحراف از واقعیت نشود. سپس بسته به اینکه متدولوژی و پایایی و سایر فاکتورهای مطالعه تا چه حد قابل قبول باشد، در ژورنال های معتبر چاپ می شود. سپس هیأت علمی تدوین کننده ی کتب رفرنس مثل هاریسون، هر چهار سال با کیفیت ترین مقالات را از بین مقالات این ژورنال ها انتخاب و نتایج آن ها را وارد کتاب می کنند. به این ترتیب در متن این کتب بازنگری می شود و مطالبی به آن ها افزوده و از برخی مطالب چشم پوشی می شود تا همیشه جریان پویای علم برقرار باشد و خطاها اصلاح و مطالب جدید وارد حرفه ی پزشکی شوند.

        اما گویا در داخل کشور ما عده ای هستند که ساز دیگری را برای خود می زنند و می خواهند به دور از این قید و بندهای دست و پا گیر و وقت گیر، پزشکی دیگری را علم کنند! روش کار آنها برای مثال می تواند اینطور باشد که برای مثال وقتی ایده ای به ذهنشان می رسد، به طور کاملا عارفانه آن را بر روی خود یا شخص دیگری امتحان کنند، سپس طبیعتا چون دوست دارند، نتیجه ی دلخواه به دست بیاورند، نتیجه  را خوب در می یابند و نهایتا سریعا آن را در گوش ملت بوق و کرنا می کنند که اورکا! اورکا! درمان فلان بیماری را ما یافتیم!

        اساس کار برخی از این افراد را تئوری توطئه تشکیل می دهد! شاید بپرسید تئوری توطئه که مربوط به سیاست بود! اینجا چه می کند! اما باید بدانید این افراد طب نوین را حاصل توطئه ی سرمایه داران و صهیوینیست ها می دانند که کمر به کشتن و تلکه کردن مردم همه ی دنیا بسته اند! متعاقبا با توجه به این مطلب، طب جدید دیگری جایی در بین مردم نخواهد داشت، پس این افراد قهرمانانه وارد میدان شده و راه نجات را هم خود به ما نشان می دهند: بازگشت به کتب قدیمی طب و اعتماد به تخیل آن ها! اینها در واقع کاسبان توطئه هستند. 

یکی از این افراد که دوره ی پزشکی عمومی را گذرانده، و متاسفانه عنوان دکتر را نیز یدک می کشد،  حکیم دکتر حسین روازاده است. این کتابچه پاسخ و پرسش خلق الله با حکیم دکتر است که در صفحه ی اول آن مهر عطاری نریمی! نمایندگی دکتر در رامهرمز زده شده تا اعتبار کتاب را نشان دهد!

در مقدمه ی این کتاب آمده است: " با گسترش دانش بشری در زمینه ی علوم مختلف از جمله طب و پزشکی امید آن می رفت که بیماری ها به طور کلی ریشه کن شده و اثری از آن در جوامع باقی نماند]![، اما متأسفانه امروز شاهد مبتلا شدن بسیاری از مردم به بیماری های گوناگون می باشیم، بیماری هایی که در زمان گذشته و با توجه به دستاوردهای حکمای ما و دانش طب جامع( ایرانی، اسلامی و سنتی) به راحتی و با کمترین امکانات درمان می شدند]![ و به صورت مزمن و غیر قابل درمان در نمی آمد". مشاهده می کنید که نگارنده اینچنین القا می کند که تا زمانی که تمام بیماری ها از صفحه ی روزگار محو نشوند، علم پزشکی کارایی خود را اثبات نخواهد کرد! و چون هنوز بیمار و بیماری می بینیم پس علم پزشکی ناکارآمد بوده است! پس به زعم نگارنده احتمالا ما بقی علوم چون فلسفه و منطق تاریخ و نجوم و ریاضیات و... نیز تاکنون ناکارآمد بوده اند چون هنوز پرسش هایی هستند که جواب نگرفته اند! و لابد برگزیده شدن این همه پیامبر و معصوم نیز العیاذ بالله بی فایده بوده است، چون هنوز شر و گناه در جوامع بشری ریشه کن نشده است! سپس در اظهار نظری جالب می آورد که همه ی این بیماری ها در گذشته و به راحتی درمان می شده اند! آری در گذشته ای که بیماری های عفونی ساده ای چون اسهال و آبله و طاعون و... جان میلیون ها نفر را می گرفت، بیماری های مزمن امروزی درمان می شده اند! آن هم به سادگی! در ادامه آورده است: "از یاد نبریم که دنیای غرب دانش خود در زمینه ی پزشکی را مدیون حکما و اندیشمندان بزرگ ایران چون زکریای رازی، ابن سینا و... است و هر آنچه به آن دست یازیده است تنها قطره ی کوچکی از اقیانوس پرتلاطم علم بی پایان]![ آباء و اجدادی ماست که صهیوینیست ها]![ در پی استعمار نسل های پیشین توانست تا حدود زیادی آن علوم را از یادها ببرد..." در جایی دیگر چنین نوشته: "گذشته از این مباحث، رویکرد صهیوینیست ها در تغییر ماهیت مواد غذایی ]![ و باقی گذاردن تنها نامی از آن توانست این دیدگاه را...". معلوم می شود نویسنده ی مقدمه در زمینه ی علوم دیگری چون تاریخ نیز داد سخن دارد و در مطالعات وسیع تاریخی خود دست مرموز صهیوینیست ها را در پشت پرده دیده است! در جایی دیگر از این مقدمه ی انقلابی آمده است: "...سه عنصری که امروزه با اهداف خاص و برای کوتاه کردن عمر انسان ]!!![ دچار تغییرات مرموزی شده است و این سه عنصر نیستند جز آب، نمک و روغن. و جالب این که نویسنده ی مقدمه پس از این که با این لحن به طب و دنیای غرب می تازد، به تحصیل در دانشگاه های همین صهیوینیست ها! افتخار می کند: "حکیم دکتر حسین روازاده توانسته علاوه بر تسلط بر طب جامع( ایرانی، اسلامی و سنتی) با توجه به سابقه ی دوازده ساله تحصیل در معتبرترین دانشگاه های اروپا]![ در زمینه ی پزشکی، به شخصیتی جامع و کم نظیر در زمینه ی پزشکی تبدیل شود."

        متن اصلی کتاب بر حسب زمینه ی تخصصی سؤالات پرسیده شده، چند قسمت شده است: بیماری های اعصاب و روان، بیماری های زنان، بیماری های کلیوی، تنفسی، چشم، دهان و دندان، قلب و خونی و... . در حالی که گرفتن مدرک در هر کدام از این تخصص ها در پزشکی حداقل 4 سال طول می کشد، آدم می ماند که اینها با خود چه فکری می کنند که فقط با چند سال بیراهه رفتن در کتاب های قدیمی و تاریخ مصرف گذشته، یک شبه راه صد ساله رفته و خود را صاحب نظر در تمام این رشته ها می دانند!              

         با کمی مطالعه ی کتاب، چیزی که بیش از همه جلب توجه می کند، اعتقاد به درمان های عمومی است. برای مثال ایشان در بخش اعصاب و روان علاقه ی خاصی به افتیمون، استخدوس و بادرنجویه نشان می دهند به طوری که برای غش کردن بعد از غذا، تشنج، تیک عصبی، و یا سردرد، استخدوس و افتیمون تجویز می کنند! یا در قسمت بیماری های زنان و بیماری ها ی کلیه، برای عفونت ادرای، بی اختیاری ادرار، زخم دیابتی، پرادراری، سنگ کلیه، عدم نعوظ، لکه بینی، ترشحات واژن، کم کاری تخمدان، ویار بارداری، قارچ واژن و... عسل تجویز می نمایند! عسل ضد میکروب است بنابراین بدون توجه به اینکه چه باکتری، ویروس یا قارچی موجب عفونت شده و فارغ از اینکه محل عفونت واژن، مجرای ادرار، پوست، کلیه، روده، ریه،... است، شما عسل بخورید، شیاف کنید، تنفس کنید، تزریق کنید،... عفونت رخت بر می بنند!! از این اکسیرهای همه بیماری حریف در کتاب زیاد است که متأسفانه مجال آوردن همه ی آن ها در این مطلب نیست...


                                                                                                                                                                                    ادامه دارد
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 13 آبان 1396 05:01 بعد از ظهر
پست بسیار خوبی است من فقط بر روی وبلاگ خود تردید کردم و می خواستم بگویم که من واقعا از پست های وبلاگ شما گشت و گذار داشتم.

بعد از همه من به RSS شما اشتراک می کنم
خوراک و امیدوارم دوباره به زودی بنویسید!
چهارشنبه 10 آبان 1396 05:21 بعد از ظهر
من نمی دانم آیا این فقط من یا هر کس دیگری است که با وبلاگ شما مواجه می شود.
به نظر می رسد مانند برخی از متن ها در پست های شما در حال اجرا از روی صفحه نمایش است. می تواند کسی دیگری باشد
لطفا نظرات خود را ارائه دهید و اگر این اتفاق می افتد، به من اطلاع دهید
به آنها نیز؟ این ممکن است با مرورگر وب من مشکل داشته باشد، زیرا پیش از این این اتفاق افتاده است.
به سلامتی
یکشنبه 15 مرداد 1396 09:17 قبل از ظهر
Hi there, this weekend is pleasant in favor of me, since this
point in time i am reading this fantastic educational piece of writing here at my
home.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 11:05 قبل از ظهر
hey there and thank you for your information – I've certainly picked up
anything new from right here. I did however expertise a few technical points using this site, since I experienced to reload the site lots of times previous
to I could get it to load properly. I had been wondering if your
web hosting is OK? Not that I'm complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and can damage your
high-quality score if advertising and marketing with Adwords.
Anyway I am adding this RSS to my e-mail and can look out for much more of your respective exciting content.

Ensure that you update this again very soon.
جمعه 25 فروردین 1396 09:30 قبل از ظهر
It's going to be finish of mine day, except before end I am reading this great article to increase
my experience.
پنجشنبه 24 فروردین 1396 03:55 بعد از ظهر
Hello there! I know this is kinda off topic but I'd figured I'd ask.
Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing
a blog article or vice-versa? My website goes over a lot of the
same subjects as yours and I think we could greatly benefit from each other.
If you're interested feel free to send me an e-mail.

I look forward to hearing from you! Great blog by the way!
شنبه 9 فروردین 1393 07:48 بعد از ظهر
سلام
وبلاگ شما برای من خیلی جالب بود.

من حتی شک دارم این بنده خدا پزشک عمومی باشه. شما کجا شنیدید که هست؟ واقعاْ عجیبه که این آدم داره همینطور آزاد می گرده...
شنبه 2 فروردین 1393 02:36 بعد از ظهر
slm sale no mobarak
manam mikham pezeshki bekhonam az etelaatet be manam bego
شنبه 10 اسفند 1392 08:13 بعد از ظهر
سلام
ممنون میشم بیاین وبم و راهنماییم کنین
سه شنبه 6 اسفند 1392 07:40 قبل از ظهر
سلام
خیلی خوب بود مطلبتون
واقعا افراد زیادی رو در اطرافمون میبینیم که به این روش های درمان بدون اطلاع از علمی بودن و یا نبودن اونا اعتقاد کامل دارن و متاسفانه اصلا علم پزشکی رو قبول ندارن
از اینکه اطلاع رسانی میکنید،ممنونم ازتون
منتظر ادامه نوشته هاتون هستم
موفق باشید
جمعه 2 اسفند 1392 12:39 قبل از ظهر
سلام.ممنون از وب خیلی خوبتون.من خیلی دوس دارم پزشکی قبول شم.شما چجوری قبول شدین!?خیلی
محمد Drروش خاصی نداره. درس بخونید تست بزنید!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
var xpos=new Array() for(i=0;i=1;i--){xpos[i]=xpos[i-1]+kern ypos[i]=ypos[i-1]} xpos[0]=x+kern ypos[0]=y for(i=0;i